Güncel

Sancaktepe’de kadın cinayeti

H. Merkezi: “Evden uzaklaştırma” evinin bulunduğu sitede eşi tarafından öldürülen Nermin Tabak’ın ölümünün üzerinden iki hafta geçmeden Sancaktepe’de yeni bir kadın cinayeti daha işlendi.  Dün akşam saatlerinde Bahar Topal (30) isimli kadın 16 yaşındaki oğlu tarafından öldürüldü.

Bahar Topal’ın henüz 20 gün önce taşındığı dairesinden silah sesleri duyan komşuları, polis ve sağlık ekiplerini aradı. Ekiplerin daireye girdiğinde boynundan vurulan ve kanlar içerisinde yerde yatan Bahar, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay yerinden kaçan katil O.U. ise,  yakalanarak gözaltına alındı. Bahar’ın cansız bedeni Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 16 yaşındaki katil O.U.’nun Adapazarı’nda oturan babası ile birlikte kaldığı ve İstanbul’a cinayeti işlemek için geldiği öğrenildi.

Eylül ayında 28 kadın cinayeti

13 yaşında evlendirilen ve 10 yıl önce eşinden boşanan Bahar Topal’ın ölümü, her geçen gün artan kadın cinayetlerine dikkatleri çekiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre, yalnızca eylül ayı içerisinde 28 kadın öldürüldü. Kadınların hayatı yine en çok kocaları tarafından sonlandırıldı. Buna göre eylül ayında kadınların %43’ü kocaları ya da eski kocaları, %21 tanıdığı biri, %11’i erkek arkadaşı, %11’i ise akrabaları tarafından öldürüldü. Öldürülen kadınların %14’ünün ise kim tarafından öldürüldüğü bilinmiyor. Geçen ayın verileriyle de birlikte değerlendirildiğinde, bu ay da %57’lik oranla en çok ateşli silah kullanılmış durumda. Kadınlar en çok kendi hayatlarına dair karar almak istediğinde öldürülüyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu